İnternetinizi Daha Verimli Kullanmamız İçin...

Merhaba arkadaşlar,

Konumuz evinizde kullandığınız sabit interneti nasıl daha yararlı,daha verimli ve  online bir oyun oynar iken ping oranını nasıl düşürürüz bunlardan bahsedaceğiz.

Artık internet her evin olmazsa olmazı haline geldi.Hal böyle olunca bir evde interneti birden fazla kişi kullandığı zaman aynı evdeki interneti kullanan kişilerle orantılı olarak internetin hızı bölündüğü için örneğin 2 kişi bir modem üzerinden internete girdiği zaman hızımızda eşit oranda düşmesi en büyük problemlerimizden biri eğer tek kişi kullanıyorsanız gayet şanslısınız.

Gelen hız sınırı saniyede 10 mbps ise 2 kişi girdiğimiz zaman 5 mbps kullanabiliyoruz o yüzden online oyun oynar iken eğer biri aynı modemden video izleme,herhangi bir indirme işlemi yapma ve yüksek internet hızı kullanacak diğer türlü uygulamaları kullanma gibi şeyler yapıyorsa o zaman oyun oynarsanız büyük ihtimal ile ping oranınız da en az 2 katlık bir artış sağlanacak yani oyunu oynayamayacaksınızdır.Bu yüzden oyun oynayacağınız zamanı iyi seçmeniz gerekmekte aile bireyleriniz en biri indirme,güncelleme işlemi yaparken dikkatli olun demesi bizden.

Önceden bilgisayarım üzerinden online oyun oynarken modemin kablosuz bağlanma özelliğini kapatıp,bilgisayar kablolu bağlı olduğu için oyunu oynarken hiç bir sıkıntı yaşamıyordum.yazilim diyarı


Eve Bağlanan İnternetin Özelliklerini Neye Göre Seçmeliyiz ?

Buradaki kilit nokta eve bağlanacak internetin hızı evde internet kullanacak kişi sayısına göre hızınızı belirlemelisiniz. Kişi başı 8 mbps dersek 8 mbps internet ile 720p videoları takılmadan izlersiniz 1080p videolarıda zorlar 8mbps ile 1 Gb dosyayı saniyede 1 mb hızla yani yaklaşık olarak 15-20 dakika içerisinde indirebilirsiniz.Tabi bu sizin seçiminize kalmış isterseniz kişi başı daha yüksek bir hızda kullanabilirsiniz.

Evde internet kullanacak her kişi başına 8 mbps sayarsanız birden fazla kişi interneti kullanırken büyük rahatlık sağlayabilir.

Modem seçimi ?
yazilim diyarı

Modemi genelde türk telekom'dan internet bağlatıldığı zaman size kendi gönderir ama eğer servis sağlayıcınız böyle bir durumu yok ise modemi alır iken ne gibi özellikleri olup olmadığına dikkat etmeniz gerekir onları kısaca bakalım :


  • İnternet bağlantı hızınızı destekleyecek hızda bir modem


  • Genel olarak kablosuz bağlanıyorsanız kablosuz özellikleri
  1. 11b/g/n Mod desteği
  2. Çoklu kanal desteği (channels)
  3. Ayarlanabilir kanal genişliği

Gibi Özellikleri olmasına dikkat ederseniz herhangi bir sorun yaşama olasılığınız gayet düşük seviyede olacaktır.İnternetinizi Daha Verimli Kullanmamız İçin... İnternetinizi Daha Verimli Kullanmamız İçin... Reviewed by Umut Köse on 12/26/2018 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.