Usb Belleğinizi Bir Bilgisayara Dönüştürün !!

Herkese Merhaba Bu yazımızda Usb flash belleğiniz ile yanınızda bilgisayarınızı nasıl taşırsınız onu anlatacağız.

Eğer sağda solda bir 8 gb veya 8 gb üstü flash belleğiniz varsa işletim sistemi yükleyip lazım olduğu zamanlarda kullanabilirsiniz.

Örneğin bilgisayarınız format atmadan kurtulamayacak şekilde bozuldu ve içinde önemli fotoğraflarınız videolarınız vs. yer alıyor böyle bir sorunla karşılaştığınızda usb belleğe kurduğunuz işletim sistemi ile dosyalarınızı windows c diskinden d diskine taşıyarak veya başka bir harddisk usb bellek vs. cihazınıza taşıyıp dosyaları kurtarabilirsiniz.

İlk önce linux işletim sisteminden Biraz bahsedeceğiz çünkü flash bellek üzerinden en iyi kullanılabilir olan işletim sistemi olduğu için linux yükleyeceğiz.

En başta söylememiz gereken madde linux'un tamamen ücretsiz olması yani windows işletim sistemi gibi para vermemiz gerekmiyor.

Linux size istediğiniz her konuda özgürlük sunmakta linux'u istediğiniz her şey için kullanabilirsiniz.

linux hakkında daha detaylı bir bilgi için https://linux.org.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Flash belleğime linux'u nasıl kurabilirim ?


1.Linux'u kurmak için bir iso yazdırma programı indiriyoruz.

Biz linux'u yazdırmak için rufus programını tercih edeceğiz.

Rufus indirmek için https://rufus.ie/

adresinden rufus 3.4 sürümünü indiriyorum.

rufus

Rufus.exe dosyamı masaüstüme aldım 

yazılım diyarı

Şimdi linux indirme kısmına geçiyoruz..


https://linux.org.tr/indir/ Linkinden kurmak istediğimiz versiyonu seçiyoruz benim önerim linux mint indirmeniz isterseniz diğerlerini araştırıp onlarıda kurmayı deneyebilirsiniz ben linux mint kurdum oldukça hafif bir sürüm olduğu için flash üzerinden gayet rahat kullanılabiliyor.
İndirmek için https://linux.org.tr/indir/ linkinden indirmek istediğimiz sürümün resmin üstüne tıklıyoruz ve indirme hemen başlıyor.

Bir .iso uzantılı dosya indirmiş olacağız iso dosyamızıda isterseniz masaüstüne atarak konumunu daha rahat belirtebilirsiniz.

linuxu indirme işlemimiz tamamlandıktan sonra flashımız takıyoruz ve rufus programımızı açıyoruz.


rufus

Eğer rufusunun eski sürümünü kullanıyorsanız görselde gördüğünüz gibi ayarlarıyorsunuz

1 numaralı bölümde kullanacağıınz flash belleği seçiyorsunuz.

2. numaralı bölümü Bios yada uefi seçeneği ayarlıyoruz.

3. numaralı bölümde ise iso dosyamızı linux sitesinden indirdiğiniz dosyayı seçiyorsunuz ve işlemi başlat diyorsunuz başlattıktan sonra çıkacak seçeneği evet diyorsunuz ve yazdırılmasını bekliyorsunuz.

Yeni sürüm  rufus kullananlarda ise

rufus

bu görselde ki gibi aynı şekilde seçiyoruz güncel sürüm kullanmanızı öneririm zaten attığım linkten indirirseniz en son sürümünü indirmiş olacaksınız.

Evet yükleme tamamlandıktan sonra flashı istediğiniz bilgisayara takıp linux olarak açabilirsiniz.

Şimdi son öğrenmeniz gereken şey ise flashı bilgisayara takınca linux olarak nasıl açılacağını öğrenmeniz onu da şöyle yapıyoruz

Bilgisayarın güç tuşuna basıp açtıktan sonra önünüze anakartın özelliği olan biosa girmek için .. tuşuna basınız ve boot menü .. tuşu diye seçenekler çıkar aşağıda ki görsele bakarsanız

bios

f12 ile boot menu açıldığını görmüşsünüzdür görselin altında yazıyor işte sizin anakart modeline göre boot menu tuşu değişebilir bilgisayar açılırken ben f11 tuşuna basıyorum boot menüye girmek için sizde boot menüye girdikten sonra flash belleğinizi seçip bilgisayarın flashtan linux olarak başlamasını sağlayacaksınız.


İşte Usb üzerinden kullandığım linux görüntüsü :


linux desktopUsb Belleğinizi Bir Bilgisayara Dönüştürün !! Usb Belleğinizi Bir Bilgisayara Dönüştürün !! Reviewed by Umut Köse on 1/06/2019 Rating: 5
Blogger tarafından desteklenmektedir.